...

Rekuperacja

Montaż i serwis Rekuperacji

Rekuperacja jest energooszczędną wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, sercem systemu jest rekuperator z wymiennikiem ciepła, czyli świeże powietrze zaciągane z zewnątrz jest ogrzewane przez zużyte powietrze wyciągane z pomieszczeń, nie mieszając się ze sobą

W prostych słowach ujmując, rekuperacja jest systemem służącym do wymiany zanieczyszczonego, zużytego powietrza w budynku na czyste, świeże powietrze.

Odzyskuje dodatkowo część zgromadzonego już ciepła w zależności od zastosowanego wymiennika, aż do 95%.

Obniża rachunki za ogrzewanie, filtruje powietrze z pyłów, roztoczy, wirusów i bakterii ułatwiając życie alergikom, chroni przed smogiem, usuwa wilgoć, pozwala usunąć nieprzyjemne zapachy, jak również ograniczyć ilość kurzu.

Powietrze zaciągane jest z zewnątrz przez czerpnię, następnie za pomocą kanału wentylacyjnego trafia do rekuperatora, gdzie następuję filtracja oraz ogrzanie zimnego powietrza. 

Ogrzane powietrze  poprzez  kanały wentylacyjne i anemostaty nawiewne dociera do wybranych pomieszczeń, tak zwanych czystych.  

Anemostaty wywiewne transportują zużyte powietrze z pomieszczeń tak zwanych “brudnych”, przez kanały wentylacyjne do rekuperatora gdzie następuję odzysk ciepła, a następnie kanałem wentylacyjnym wyrzucane jest na zewnątrz budynku. 

Dom z rekuperacją to dom wolny od wilgoci, pleśni i grzyba.

Dzięki kontrolowanej wentylacji zapewniamy sobie oraz naszym bliskim świeże powietrze przez cały rok bez konieczności uchylania okien, a co za tym idzie bez wychładzania domu zimą jak i przegrzewania latem. Ma to bezpośredni wpływ na obniżenie rachunków nawet o 50% (zima-ogrzewanie, lato-klimatyzacja). 

Anemostaty wywiewne montuje się w pomieszczeniach takich jak łazienka (kąpiel bez zaparowanego lustra), wc, kuchnia (zaraz po ugotowaniu aromatycznego dania zapach znika)

Taka sama ilość czystego, przefiltrowanego powietrza trafia anemostatami nawiewnymi do takich pomieszczeń jak salon, gabinet, sypialnia, pokój dziecięcy czy pokój gościnny. Dobra jakość powietrza o niskiej zawartości dwutlenku węgla podnosi komfort życia, zapewnia dobre samopoczucie oraz spokojny sen.

Warto pamiętać, że rekuperacja to nie jest system grzewczy a wspomagający. Rekuperację możemy zainstalować w domach już zamieszkałych, lecz najlepiej wykonać instalację podczas budowy domu na etapie stanu surowego zamkniętego, przed instalacjami i tynkami

Czas instalacji w nowych budynkach, w zależności od ilości pomieszczeń, może zająć od 3 do 6 dni.

Dlaczego warto założyć rekuperację?

Założenie systemu rekuperacji wentylacyjnej w budynku ma wiele korzyści, zarówno dla mieszkańców, jak i dla samej budynku. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć instalację rekuperacji:

1. Poprawa jakości powietrza – System rekuperacji umożliwia wymianę powietrza w pomieszczeniach, zapewniając ciągłe dostarczanie świeżego powietrza do budynku, jednocześnie usuwając zużyte powietrze. W ten sposób można uniknąć zanieczyszczeń powietrza, takich jak kurz, pyłki, grzyby i bakterie.

2. Oszczędność energii – Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, co umożliwia jego wykorzystanie do ogrzewania powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach energii, ponieważ mniej energii jest potrzebne do ogrzewania świeżego powietrza.

3. Komfort termiczny – Dzięki systemowi rekuperacji można uzyskać stałą temperaturę i wilgotność powietrza w budynku, co przyczynia się do wyższego komfortu termicznego mieszkańców.

4. Redukcja hałasu – Systemy rekuperacji wyposażone w nowoczesne wentylatory charakteryzują się niskim poziomem hałasu, co przyczynia się do większego komfortu akustycznego w pomieszczeniach.

5. Korzyści dla środowiska – Rekuperacja pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Podsumowując, instalacja systemu rekuperacji wentylacyjnej w budynku przyczynia się do poprawy jakości powietrza, oszczędności energii, komfortu termicznego i akustycznego, a także korzyści dla środowiska. Warto rozważyć instalację takiego systemu, aby zwiększyć komfort i efektywność swojego budynku.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.